Suwalscy sumocy z medalami
Suwałki 10/03/2020

Suwałki poradziły sobie z sumo na dwóch płaszczyznach – organizacyjnie i zawodniczo. Puchar Polski Kadetów, Kadetek, Młodzików i Młodziczek w SUMO rozegrany został w niedzielę w Szkole Podstawowej nr 11. W zmaganiach udział wzięła ponad setka sportowców z całego kraju – Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, Łodzi, Olsztyna, Warszawy, Kwidzyna, Krotoszyna oraz Pyrzyc.

Troje podopiecznych LMUKS Olimpik Suwałki znalazło się na podium Pucharu Polski, wywalczyło medale oraz punkty do kwalifikacji na Mistrzostwa Europy. Zuzanna Konopko wygrała rywalizację w kategorii „65 kg.” młodziczek czym zbliżyła się bardzo do zakwalifikowania się do kadry jadącej na Mistrzostwa Europy 2020 w Rumunii. Brązowy medal wywalczył debiutujący w kategorii młodzików Bartek Staniszewski (waga 45 kg), a także Julia Janowska, kadetka w kategorii „Plus 65 kg”.

Organizatorem zawodów był LMUKS Olimpik Suwałki, którego pracami kieruje trener Andrzej Koncewicz. W przygotowaniu zmagań o randze krajowej klub wsparł suwalski Urząd Miasta, Polski Związek Sumo, Urząd Marszałkowski w Białymstoku i OSIR Suwałki. Warto zaznaczyć, że zdaniem przedstawicieli władz Polskiego Związku Zapaśniczego Suwałki, jako organizator, zdały egzamin „na piątkę”. Suwalczanie ponownie wystartują w kwietniu, w ramach Mistrzostw Polski Młodzików i Młodziczek w Brzegu Dolnym. W maju zawalczą o punkty podczas Pucharu Polski w Kielcach. Aktualnie w Polsce funkcjonuje 78 klubów i ponad 3 tysiące licencjonowanych zawodników SUMO.