W czwartek (22.06) według kalendarza najdłuższy dzień, a przed nami najkrótsza noc w roku, od czasów pogańskich uznawana za czas magiczny i tajemniczy. Najkrótsza noc nazywana jest Nocą Świętojańską, ponieważ wypada w okolicach Wigilii św. Jana, w nocy z 23 na 24 czerwca. Uważano, że w te kilka nocy powinniśmy szukać mitycznego Kwiatu Paproci, który da bogactwo, mądrość, zdrowie i szczęście, no i poniekąd miłość – mówi historyk, kierownik Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego: dr Maciej Ambrosiewicz.
Dotychczas dzięki biologom wiadomo było, że paprocie nie rodzą kwiatów, ale w każdej legendzie jest trochę prawdy – mówi botanik Maciej Romański z Wigierskiego Parku Narodowego. Kwiatu jakiej rośliny szukali więc nasi przodkowie?
Noc Kupały to nie tylko Kwiat Paproci, ale także zapomniane, acz bardzo ciekawe i odważne rytuały… – dodaje Romański.
Piątkowa (23.06) noc to święto będące połączeniem dawnych pogańskich obrządków związanych z dniem przesilenia letniego Słońca, a także pamiątką narodzin proroka Jana Chrzciciela. W Polsce obchodzone jest pod nazwą Sobotki lub Nocy Kupały, na granicy polsko-pruskiej zaś Palinocka. Najkrótsza noc w roku potrwa średnio 7 godzin i 15 minut, z czego głęboka ciemność zaledwie 2-3 godziny.
Nasi Partnerzy
Copyright © 2024. Bayer FM wykonany przez : Marek Panasiewicz