Swoje stulecie obchodził w sobotę (22.08.20) w Suwałkach 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich. Z tej okazji na ulicach Suwałk pojawiła się kawaleria. Była msza święta, przemarsz i pokazy konne, uroczysty apel i odsłonięcie pamiątkowej tablicy na terenie byłych koszar przy ulicy Sejneńskiej.
3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich imienia pułkownika Jana Kozietulskiego był jednym z trzech pułków szwoleżerów w przedwojennym, polskim wojsku. To pułk elitarny, nawiązujący do czasów napoleońskich. Do września 1939 roku stacjonował w koszarach przy ulicy Sejneńskiej w Suwałkach. Tuż przed wojną liczył 37 oficerów, 88 podoficerów, 677 szwoleżerów i 736 koni. Kadra oficerska uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, a żołnierze byli widoczni w krajobrazie miejskim. Kampanię wrześniową rozpoczął wypadem do niemieckiej wówczas miejscowości Cimochy. Skapitulował, jako jeden z ostatnich, pod Kockiem.
Historię pułku, podczas uroczystości przypomnieli między innymi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Piotr Szakacz, dowódca i założyciel Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, organizatorzy wydarzenia.
Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy głos zabrali między innymi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski i Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Jubileusz zbiegł się z obchodami 101. rocznicy wyzwolenia Suwałk. Suwalczanie pamiętali o swoich bohaterach i jak co roku delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej oraz pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Był też koncert pieśni patriotycznych na Placu Marii Konopnickiej.
Przypomnijmy, że Suwalszczyzna najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24 sierpnia 1919 roku. Tego dnia do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Niewiele ponad dwa tygodnie później – 12 i 13 września 1919 roku mieszkańcy miasta witali Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców pamiętne: ,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.
Nasi Partnerzy
Copyright © 2024. Bayer FM wykonany przez : Marek Panasiewicz